Kad god me pitaju ovo pitanje, ispričam ovu priču: Jednom prilikom, za večerom sam sa svojom prvom ženom Barbarom nešto raspravljao o američkim Indijancima. Kasnije, dok sam prao suđe, zapitao sam se onako naglas: “Kakav su utjecaj imali američki šamani na indijansku kulturu?” Na to sam posve zaboravio. Nakon dva tjedna žena me je natjerala da je pratim u šoping, jer “ona mora kupiti cipele”.
Nevoljko sam otišao i nervozno je čekao dok je šetala po dućanima. Uletjela je u knjižaru, a ja sam za njom prebirao po policama. Pažnju mi je privukla jedna plava knjiga. Posegnuo sam za njom, ali je pala na pod i ostala otvorena na jednoj stranici. Tamo je pisalo:
Utjecaj američkih šamana na kulturu Indijanaca.
Tada sam shvatio vezu između postavljanih pitanja i odgovora. Počeo sam to intenzivnije prakticirati i uskoro su se počeli smanjivati intervali čekanja na odgovor. Polako sam razbijao svoja uvjerenja koja su mi poput zida sprječavali prepoznavanje tih odgovora, znamenja, signala i slično. Shvatio sam i važnost postavljanja pitanja naglas, jer se time daje naglasak na započet proces, izdvaja ga se iz šume unutarnjeg dijaloga i lakše pamti.
Namjera iza postavljenog pitanja usmjerena je na bilo koji izvor koji može dati odgovor – i to je zapravo susret s vodičem. To nije nekakva figura ljudskog ili neljudskog oblika za koju očekujemo da će se misteriozno pojaviti, nego apstraktna veza između viših oblika našeg Jastva ili drugih formi nas samih u nefizičkom svijetu. Kao što mala beba polako spoznaje poveznice riječi i predmeta i polako oblikuje svoj svijet, tako trebamo i mi polako stvarati poveznice između znamenja i nefizičke realnosti, naučiti prepoznavati uzorke koji se tu događaju i kasnije ih povezati s drugim iskustvima.
Primjer sudionika radionice. Nakon prve večeri, domaćica radionice nas je pozvala u njezinu kuću na druženje. Imala je dosta grickalica različitih vrsta, čak i posude za svaku od njih posebno. Između ostalog, bila je tu i gomila kikirikija.
Jedna od sudionica radionice uzela je nekoliko kikirikija i zapitala se naglas: Što je to u kikirikiju da izaziva alergiju kod nekih ljudi? Odmah je netko rekao da zašto ne proba vježbu Pitaj vodiča. Svi smo se nasmijali, a žena je rekla: Da, naravno, dobra ideja, zašto ne? Okrenula se prema kikirikiju i ponovila naglas isto pitanje. Svi smo čekali nekoliko minuta ne bi li odgovor pao sa neba, i kako se ništa nije dogodilo, svi smo se dobro nasmijali.
Ipak, nekoliko dana poslije, dobio sam od nje email u kojemu mi je ispričala jedan vrlo čudan događaj. Vratila se kući u Kaliforniju, i slijedeće jutro, dok je listala neke novine, došla je do dvostranog članka o kikirikiju. Tamo je bilo objašnjeno gdje kikiriki raste, koliko se tona godišnje prodaje, kao i vrlo detaljno pojašnjenje zašto su neki ljudi alergični na kikiriki. Ali, ni to nije bilo dovoljno, pa je sutradan, dok je sjedila u liječničkoj ordinaciji, čitala neki magazin i u njemu naišla na članak o kikirikiju koji je još kvalitetnije, na medicinski način, pojasnio probleme s alergijom.
Rekla je u nastavku maila: Znaš, dobro smo se smijali te subotnje večeri, ali ovaj ‘Guide thing’ zaista radi!
Bruce Moen
Hvala ti!
uvijek me nanovo privuku tvoji prijevodi Moenovih zgoda! Hvala ti za te trenutke zadovoljstva! <3
<3 Hvala ti (Y)